Dodaj ogłoszenie

Rodzaje fotoksiążek

fotoksiążkaWśród wielu różnych produktów, oferowanych przez zakłady i laboratoria fotograficzne i służących do utrwalania zdjęć, na szczególną uwagę zasługują fotoksiążki. Stanowią nowocześniejszą wersję albumów fotograficznych, a ponadto świetnie prezentują się zarówno na półce, jak i podczas przeglądania. Są także wyjątkowo praktyczne - mieszczą dużo zdjęć, a przy tym są bardzo zwarte i trwałe. W ofercie zakładów fotograficznych są różne rodzaje fotoksiążek, dostosowane do odmiennych potrzeb i wymagań konkretnych użytkowników. Oto najpopularniejsze z nich.

Klasyczna fotoksiążka

Najbardziej rozpowszechniony spośród rodzajów fotoksiążki. Charakterystyczną cechą jest sposób łączenia stron - są one zszywane lub klejone na grzbiecie, przez co produkt ten bardzo przypomina typową książkę (stąd nazwa). Dzięki takiej metodzie łączenia zdjęć, fotoksiążka może mieć nawet 100 stron, a więc mieści nawet 400 zdjęć. Zastosowanie wysokiej klasy papieru kredowego, matowego, satynowego lub półmatowego o stosunkowo dużej gramaturze (150-200 g/m2) oraz profesjonalnych urządzeń do druku cyfrowego pozwala na uzyskanie zdjęć o bardzo dobrej jakości. Sztywność papieru oraz sposób łączenia kartek ma jednak pewną wadę - fotoksiążka nie rozkłada się na płasko, przez co elementy położone bardzo blisko łączenia storn mogą być niewidoczne. Niemożliwe jest także umieszczanie w niej zdjęć panoramicznych, które zajmują dwie strony położone obok siebie - środkowa część zdjęcia byłaby całkowicie niewidoczna.

Fotoksiążki mogą być wykończone na różne sposoby. Najczęściej wybierana jest miękka okładka z impregnowanego papieru fotograficznego, jednak klienci mają także do wyboru okładki kartonowe, skórzane, winylowe lub z wypełnieniem gąbkowym. Ponadto mogą one być dekorowane na różne sposoby, począwszy od nadrukowania zdjęcia, grafiki lub napisu, poprzez grawerowanie, tłoczenie, aż do dołączania okuć i innych elementów dodatkowych.

Fotozeszyt

Bardziej ekonomiczna i przeznaczona do częstego użytkowania wersja fotoksiążki. Jest cieńsza (najczęściej ma nie więcej niż 30 stron), a dzięki szyciu kart na grzbiecie bardzo przypomina zeszyt. Jest bardzo poręczna i łatwa w przechowywaniu, a do jej wykonania stosuje się papier o nieco niższej gramaturze. Niestety, jest przy tym mniej trwała od klasycznej fotoksiążki, a także najczęściej nie ma możliwości wykonania twardej okładki.

Fotoksiążka ze spiralą

To produkt dla tych, którzy bardzo cenią sobie trwałość albumiku, a jednocześnie lubią przeglądać go rozłożonego całkowicie na płasko. Ten rodzaj fotoksiążki wykonany jest na bardzo sztywnym papierze (jego gramatura najczęściej przekracza 300 g/m2), dlatego karty praktycznie w ogóle nie uginają się. Wymusza to zastosowanie spirali do ich łączenia, przez co możliwe jest całkowite otwarcie albumu. Jednak ze względu na pewną odległość między poszczególnymi kartami, i w tym przypadku zdjęcia panoramiczne nie wyglądają najlepiej. Mimo tego, fotoksiążka ze spiralą świetnie sprawdza się jako pomysł na prezent lub album upamiętniający ważne wydarzenia. Trwałość tego produktu zapewnia twarda, kartonowa okładka.

Powyższe rodzaje fotoksiążek to najczęściej spotykane produkty tego typu w ofercie zakładów fotograficznych. Każdy z nich przeznaczony jest do nieco innych zastosowań i spełnia różne wymagania. Niemniej jednak, wszystkie te produkty prezentują się imponująco i z pewnością są świetnym pomysłem na prezent lub sposobem na przechowywanie swoich zdjęć.

Źródło
Artykuł został przygotowany przy współpracy z www.efotoksiazka.pl - serwisie oferującym przygotowanie i druk fotoksiążek.
Reklama
Bajkowe Chwile Blog ślubny sfs psfs