Dodaj ogłoszenie

Co to jest fotoalbum "Passe-Partout"?


Zdjęcia służą nam do wyrażania indywidualności i osobistego charakteru, dlatego zakłady fotograficzne dwoją się i troją, opracowując coraz to nowe metody przedstawiania cyfrowych zdjęć w bardziej "namacalnej" niż plik formie, na przykład w fotoalbumie. Jednym z takich pomysłów jest fotoalbum z passe-partout, który ze względu na swoją stylistykę i wysoką jakość stosowanych materiałów jest bardzo ekskluzywną formą prezentowania fotografii. Poniżej przedstawimy ten rodzaj fotoalbumu nieco bardziej szczegółowo, by umożliwić bliższe zapoznanie się z tym ciekawym stylem.

Foto album
 

Co to jest „passe-partout”?

Passe-partout (wym. paspartu) to pochodzące z Francji pojęcie, służące do określania ramki z wycięciem, której zadaniem jest ozdabianie i wyeksponowanie umieszczonego wewnątrz niej obrazu, a także po części ich ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Wycięcie jest nieco mniejsze od powierzchni ozdabianego arkusza lub płótna, zaś całość początkowo najczęściej umieszczano w ramie obrazu, zaś obecnie często wykorzystuje się samo passe-partout. Wykonuje się ją z kartonu różnych, ciekawych kolorach i w miarę potrzeb dodatkowo ozdabia na przykład złoceniem lub odpowiednią fakturą powierzchni kartonu, falcowaniem, nacinaniem czy skośnie ciętymi krawędziami otworu. Kształt otworu również może stanowić dekorację - zazwyczaj jest to figura geometryczna, jak prostokąt, owal czy ośmiokąt.

Najważniejszą cechą passe-partout jest jego rozmiar - musi być ono na tyle duże, by obraz lub fotografia otoczony był szeroką ramką, która podkreśla i eksponuje go we właściwy sposób i nadaje mu ekskluzywnego, eleganckiego wyglądu. Dzięki temu końcowy efekt jest odpowiedni, a uwaga oglądającego skupiona na treści obrazu.

Wszystkie powyższe cechy passe-partout sprawiają, że wykorzystanie go w fotoalbumie może okazać się bardzo ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na utrwalanie zdjęć. Wystarczy jedynie nałożyć na nadrukowane na karty fotoalbumu zdjęcia właśnie taką kartonową ramkę (i gdy mamy takie życzenie - dodatkowo ją ozdobić), a album zyska indywidualny, niepowtarzalny charakter oraz gustowny i elegancki wygląd. Niewątpliwą zaletą jest także fakt usztywnienia każdej ze stron, co znacznie wpływa na trwałość fotoalbumu i chroni zdjęcia przed uszkodzeniami.

Niektórzy spośród producentów fotoalbumów mają już od dłuższego czasu tego typu modyfikacje w swojej ofercie. Podczas składania zamówienia trzeba jednak pamiętać o tym, że dodatkowe milimetry grubości każdej ze stron wynikające z naklejenia na nie passe-partout zmniejszają ilość rozkładówek, które można w nim umieścić - zazwyczaj nie może być więcej niż 20 rozkładówek. Z jednej strony to wciąż całkiem sporo, choć ilość zdjęć, jakie znajdą się w fotoalbumie jest nieco ograniczona. Trzeba także podczas projektowania zwrócić uwagę na to, by nie umieszczać zdjęć zbyt blisko krawędzi arkusza, gdyż mogą zostać częściowo zasłonięte. To jednak jedyne ograniczenia, jakie narzuca na klienta technika wytwarzania tego typu albumów, zaś wszystkie pozostałe elementy, jak format, zdobienia, dekoracje, układ zdjęć, kolor ramki czy kształt wycięcia mogą być dopasowywane według uznania.

 

Autor tekstu
Artykuł został przygotowany przez zespół DigitalAlbum.pl specjalizujący się w przygotowaniu i druku fotoalbumów oraz fotoksiążek.

Reklama
Bajkowe Chwile Blog ślubny sfs psfs