Dodaj ogłoszenie

Tradycyjne i współczesne formy i rodzaje zaproszeń

zaproszenieZaproszenie na jakąś uroczystość, podobnie jak inne teksty użytkowe o charakterze okolicznościowym, mogą się oczywiście różnić w szczegółach, jednak schemat pozostaje zawsze niezmienny. W zaproszeniu musi się znaleźć miejsce i data oraz cel spotkania, cała reszta pozostaje w dyspozycji autora i jest sprawą jego pióra i fantazji.
 

Poszukiwanie inspiracji

O ile w przypadku oficjalnych uroczystości konieczne jest przestrzeganie określonej formy w zakresie stylu, frazeologii i doboru słownictwa, o tyle w sytuacjach prywatnych możemy i chcemy, aby tekst wyglądał bardziej indywidualnie. Dlatego często poszukujemy inspiracji do tworzenia oryginalnych, czasami zabawnych czy dowcipnych sformułowań, które sprawią, że na przykład zaproszenia urodzinowe zapadną na długo w pamięć osoby zapraszanej.

Często bywa też tak, że wtedy, kiedy nie jest to potrzebne, mamy pod ręką jakieś fajne teksty, natomiast w momencie, kiedy ich rzeczywiście potrzebujemy, okazuje się, że nie możemy znaleźć nic stosownego na daną okazję. Zawsze w tego rodzaju sytuacji pozostaje oczywiście w obwodzie internet.

Gotowe wzory i indywidualne projekty

Oryginalność zaproszeń urodzinowych czy tych przeznaczonych na inne okazje, może wynikać bądź z formy graficznej, bądź z samego tekstu. Jeżeli zdecydujemy się na niekonwencjonalną formę graficzną, a sam tekst będzie odgrywał mniejszą rolę, bez problemu znajdziemy w sieci gotowe wzory przypisane do różnego rodzaju okoliczności – imienin, ślubu, urodzin, imprezy firmowej, chrzcin, pierwszej komunii. 

Jeśli natomiast kładziemy nacisk na zindywidualizowany tekst i chcemy go samodzielnie zredagować, możemy skorzystać z ofert różnych firm dostępnych także w internecie, które oprócz gotowych wzorów proponują usługę polegającą na wydrukowaniu autorskiego projektu.

Zaproszenia na osiemnastki

Szczególnie wiele możliwości wyboru istnieje jeśli chodzi o zaproszenia urodzinowe, zwłaszcza w przypadku ukończenia 18 lat. Na portalach aukcyjnych i w ofertach firmowych można znaleźć mnóstwo atrakcyjnych i dowcipnych zaproszeń na „osiemnastki”, na przykład w formie dowodu osobistego, biletu komunikacyjnego, paszportu czy wezwania na policję. 

Osiągnięcie pełnoletności to ważna sprawa, dlatego też wszystko, co się z nią łączy, a więc także i zaproszenie na urodziny, musi mieć wyjątkowy charakter. W zależności od upodobań bohatera uroczystości, może on wybrać zarówno określony projekt graficzny, jak i formę językową, od stylu staropolskiego poczynając, na języku urzędowym kończąc.


Najmniej kłopotliwe zaproszenia – eKartka

Niezależnie od zaproszeń, które w postaci gotowych wzorów możemy kupić lub tych, które zamawiamy w firmach poligraficznych jako indywidualny projekt, istnieją jeszcze inne możliwości uzyskania efektownych wizualnie kartek z tekstami proszącymi o przybycie gości. Pierwsza możliwość, to wydrukowanie kartek na własnej drukarce spośród wielu dostępnych w internecie wzorów.


Drugi, bardzo prosty sposób na zaproszenia urodzinowe bądź inne, to eKartka, czyli zaproszenia on-line. Wystarczy wybrać grafikę i tekst, ewentualnie dodać własny i wysłać pocztą elektroniczną, czy przez Facebooka do konkretnej osoby.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Nadzwyczajki
Reklama
Bajkowe Chwile Blog ślubny sfs psfs